Assistance

Ubezpieczenie Assistance w ubezpieczeniach komunikacyjnych

W 2018 polisę z usługami assistance wykupiło 2,3 mln naszych rodaków. Pokazuje to, jak chętnie Polacy decydują się na taki rodzaj ochrony. To wzrost o 1,2 mln osób w przeciągu 5 lat.  Dzieje się tak nie bez przyczyny, ponieważ jest rodzaj to ubezpieczenia, które warto posiadać ze względu zakres pomocy w sytuacjach awaryjnych.

Czym właściwie jest assistance? Assistance to dobrowolne ubezpieczenie, które ma na celu zapewnić ubezpieczonemu pomoc w zakresie technicznym, medycznym, informacyjnym i prawnym w sytuacji awaryjnej. Dotyczy najczęściej takich dziedzin życia, jak podróże, zdrowie i transport samochodowy.

Dziś jednak skupimy się na assistance komunikacyjnym.  Wyobraźmy sobie że jedziemy na długo wyczekiwane wakacje za granicą. Nasz samochód ulega awarii, nie mamy możliwości kontynuacji jazdy oraz nie mamy wykupionego ubezpieczenia Assistance. Możemy szukać pomocy na własną rękę, lecz ciężko będzie znaleźć kogoś w miarę szybko i za niezbyt wygórowaną cenę. W dodatku co z dalszą podróżą, zarezerwowanym hotelem i atrakcjami? Właśnie w takim przypadku pomoże nam usługa assistance. Wystarczy zadzwonić pod numer aktywny 24/7, a resztą zajmie się już Twój ubezpieczyciel.

Co  obejmuje  assistance komunikacyjne? Opcji jest bardzo dużo, wszystko zależy od wykupionego pakietu oraz od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Najczęstszymi praktykami są: usprawnienie pojazdu na miejscu,

  • holowanie pojazdu,
  • przetransportowanie lub zapewnienie noclegu podróżnym,
  • pojazd zastępczy,
  • dostarczenie benzyny,
  • pomoc przy rozładowanym akumulatorze,
  • otwarcie pojazdu przy zatrzaśniętych kluczykach,
  • pomoc informacyjna ,
  • prawna czy medyczna.

Przed wybraniem konkretnej oferty warto przyjrzeć się pakietom, które oferują pozostałe towarzystwa ubezpieczeniowe. W tych najskromniejszych wariantach assistance zapewnia dość wąski zasięg holowania (do 100 km), a pomoc następuje tylko w przypadku wypadku lub kolizji. Zdarza się, że usługi ograniczone są tylko do terenów RP.  W wariantach rozszerzonych zasięg holowania sięga nawet 1500 kilometrów, a pomoc jest uskuteczniana również w przypadkach awarii. Dochodzą także możliwości asysty poza granicami RP i zapewnienie pojazdu zastępczego. Podpisując umowę należy zwróć uwagę na limity określone przez ubezpieczyciela, a także na wyłączenia zawarte w OWU, aby być pewnym, że polisa gwarantuje oczekiwaną pomoc.

UDostępnij