Assistance pojazdu- co to takiego, czy warto wykupić?

Z roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się na wykupienie rozszerzenia do ubezpieczenia obowiązkowego OC. Coraz większy zainteresowaniem cieszy się właśnie Ubezpieczenie Assistance. Jest to rodzaj ubezpieczenia, które warto posiadać ze względu na zakres pomocy w sytuacjach awaryjnych.

Czym właściwie jest Ubezpieczenie Assistance?

Assistance to dobrowolne ubezpieczenie, które ma na celu zapewnić ubezpieczonemu pomoc w zakresie technicznym, medycznym, informacyjnym i prawnym w sytuacji awaryjnej. Dotyczy najczęściej takich dziedzin życia jak podróże, zdrowie i transport samochodowy.

Assistance pojazdu – przykład

Skupmy się na Ubezpieczeniu Assistance dla pojazdów. Wyobraźmy sobie że jest Wigilia Bożego Narodzenia, wracamy szczęśliwi z rodzinnej uczty mając do przejechania 200 km. Nasz samochód ulega awarii, nie mamy możliwości kontynuacji jazdy oraz nie posiadamy wykupionego Ubezpieczenia Assistance. Możemy szukać pomocy na własną rękę, lecz w tak nadzwyczajnej sytuacji ciężko będzie znaleźć kogoś w miarę szybko i za niezbyt wygórowaną cenę. Właśnie w takim przypadku pomoże nam usługa Assistance. Wystarczy zadzwonić pod numer aktywny 24/h przez 7 dni w tygodniu, a resztą zajmie się już ubezpieczyciel.

Co obejmuje Assistance Komunikacyjny?

Opcji jest bardzo dużo, wszystko zależy od wykupionego pakietu oraz od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Najczęstszymi praktykami są:

  • usprawnienie pojazdu na miejscu,
  • holowanie pojazdu,
  • przetransportowanie lub zapewnienie noclegu podróżnym,
  • pojazd zastępczy,
  • dostarczenie benzyny,
  • pomoc przy rozładowanym akumulatorze,
  • otwarcie pojazdu przy zatrzaśniętych kluczykach,
  • pomoc informacyjna, prawna i medyczna

Na co zwrócić uwagę?

Przed wybraniem konkretnej oferty warto przyjrzeć się pakietom, które oferują pozostałe towarzystwa ubezpieczeniowe. W tych najskromniejszych wariantach Assistance zapewnia dość wąski zasięg holowania (do 100 km), a pomoc następuje tylko w przypadku wypadku lub kolizji. Zdarza się, że usługi ograniczone są tylko do terenów RP.  W wariantach rozszerzonych zasięg holowania sięga ponad 1000 kilometrów, a pomoc jest uskuteczniana również w przypadkach awarii. Dochodzą także możliwości asysty poza granicami RP i zapewnienie pojazdu zastępczego. Podpisując umowę należy zwrócić uwagę na limity określone przez ubezpieczyciela, a także na wyłączenia zawarte w OWU, aby być pewnym, że polisa gwarantuje oczekiwaną pomoc.

UDostępnij